بیمه باربری

این بیمه‌نامه از جمله بیمه‌‌های بسیار خاص اما با میزان فروش بالا است. بر اساس این بیمه‌نامه، اموال بیمه‌گزار در هنگام انتقال کالا در حوزه صادرات و واردات در برابر حوادث تعیین شده در بیمه‌نامه، از طرف بیمه‌گر پوشش داده می‌شود. در حقیقت بیمه باربری بیشتر مخصوص آن‌هایی است که در حوزه صادرات، واردات و انتقال انواع کالا و محصولات فعالیت می‌کنند. شروع بیمه‌نامه از زمان بارگیری تا رسیدن به مقصد و تخلیه خواهد بود.

بیمه باربری دارای چندین نوع است که شامل موارد زیر است:


  1. وارداتی؛ که اجباری است و مخصوص واردکنندگان کالا یا افراد و شرکت‌هایی است که قصد خرید انواع محصولات از کشورهای خارجی را دارند.
  2. صادراتی؛ که در آن کالاهای صادر شده از ایران به خارج از کشور، تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.
  3. نوع ترانزیت؛ که در آن ایران فقط در مسیر انتقال کالا قرار دارد. در حقیقت مبدا و مقصد خارج از ایران هستند.
  4. داخلی؛ که فقط در داخل کشور معتبر است و مخصوص آن‌هایی است که قصد ارسال کالایی را از شهر به شهر دیگری دارند.
  5. همچنین بیمه باربری بر اساس نوع حمل به چهار نوع زیر تقسیم می‌شود:

هوایی/ زمینی / دریایی / ریلی


بعضی از مهم‌ترین خسارت‌هایی که در بیمه باربری تحت پوشش قرار نمی‌گیرند، شامل موارد زیر است:

خسارت‌های وارد شده عمدی، خسارت‌های ناشی از فرسودگی،
خسارات ناشی از نامناسب بودن بسته بندی، خسارت‌های ناشی از مشکلی در کالاهای ثبت شده در بیمه نامه، خسارت‌های ناشی از تاخیر، خسارت‌ های ناشی از ورشکستگی مالکان و اجاره کنندگان و گردانندگان کشتی، خسارت‌های ناشی از انفجار هسته‌ای، خسارت‌های ناشی از دریانوردی نامناسب کشتی یا شناور یا نامناسب بودن آن برای حمل کالا،
خسارات ناشی از جنگ، شورش، انقلاب، قیام یا زد و خوردها، خسارت‌های ناشی از ضبط و مصادره کالاها، خسارت‌های ناشی از اعتصاب کارگران یا شورش و اغتشاش داخلی، خسارات ناشی از عملیات تروریستی، البته اینکه کدام نوع خسارت تحت پوشش قرار بگیرد، بستگی به نوعی دارد که بیمه‌گزار برای خرید انتخاب می کند.

بیمه هواپیما

این بیمه‌نامه هم از زیرشاخه‌های بیمه اموال است که ریسک‌های مختلف از جمله فعالیت‌های مالکیت، بهره‌برداری، تعمیر، نگهداری و فروش را تحت پوشش قرار می‌دهد. در حقیقت بیمه هواپیما از نظر پوشش به دو نوع بدنه و مسئولیت تقسیم می‌شود.

بیمه بدنه هواپیما

در این بیمه خسارت‌ بدنه هواپیما پوشش داده‌می‌شود. 
بیمه بدنه هواپیما، خود به سه نوع زیر تقسیم می‌شود:

بیمه تمام خطر در توقف هواپیما که خسارت‌ها و گم شدن قطعات فیزیکی را در زمانی که هواپیما در حرکت نیست (روی زمین و در آشیانه است)، پوشش می‌دهد.
بیمه‌ی تمام خطر جز در مواقع پرواز خسارت‌هایی را که به هواپیما روی زمین و در زمان جابه‌جایی وارد می‌شود، پوشش خواهد داد.
بیمه تمام خطر در حال پرواز و روی زمین که تمامی خسارت‌های هواپیما روی زمین و همچنین در حین پرواز را پوشش می‌دهد.
بیمه مسئولیت هواپیما
این بیمه‌نامه، غرامت فوت یا صدمات بدنی، بیماری و مرگ افراد را در قبال مالکیت، تعمیر یا نگهداری تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه تجهیزات هواپیما از دیگر انواع است که خسارات‌ به قطعات هواپیما از جمله: لوازم یدکی، موتور، دستگاه‌های کامپیوتری، سیستم شبیه ساز، اقلام تجاری، دستگاه‌های الکترونیکی و غیره را پوشش می‌دهد.

بیمه پول

این نوع بیمه از دیگر انواع بیمه اموال است که انواع پول نقد و ارز و موارد غیرنقد شامل: چک، سفته، تمبر، اوراق قرضه، شمش و سکه های طلا و نقره پوشش داده می‌شوند. این بیمه‌نامه برای بانک‌ها، مؤسسات، طلافروشی‌ها، صرافی‌ها، شرکت‌ها و تولیدکنندگانی که وجه نقد زیادی نگهداری و باید در سطح شهر و کشور جابه‌جا کنند، مناسب است.

در واقع انواع بیمه پول شامل وجوه و مسکوکات در راه و همچنین در صندوق است. 
نوع در راه، خسارت‌ به وجوه نقد، مسکوکات در راه انتقال به مرکز دیگر و همچنین در نوع صندوق، وجوه نقد، اوراق بهادار و مسکوکات موجود در صندوق مؤسسات و بانک‌ها پوشش می‌دهد.

موارد تحت پوشش بیمه پول

نوع در راه: آتش سوزی، انفجار و صاعقه، سرقت مسلحانه، سرقت غیر مسلحانه با شکست حرز، تصرف به تهدید، سوانح مرتبط با هواپیما (در حین انتقال پول از طریق هواپیما، مانند: هواپیما ربایی)، تصادف خودرو حامل پول، تصادف و تصادم شناور‌های دریایی(غرق شدن و دزدی دریایی)

نوع در صندوق: تصرف، قهر و تهدید، سرقت به وسیله سارق مسلح و غیر مسلح، انفجار، آتش سوزی و صاعقه، تصادف خودرو حامل وجوه، تصادم قایق موتوری، کشتی و لنج (غرق شدن این وسایل حمل‌و‌نقل)، سوانح مرتبط با هواپیما ( در حین انتقال پول از طریق هواپیما: مانند: هواپیما ربایی)

دسته بندی ها

آیا سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید.
۰۹۳۰۴۴۰۷۰۵۵